خدمات CIP فرودگاه چیست؟

عبارت CIP مخفف کلمه Commercial Important Person به معنی افراد مهم اقتصادی/تجاری است که معمولا شامل مدیران سازمانها، شرکتها، کارخانجات و ادارات مهم و سرمایه گذاران حوزه های مختلف تجاری است. در اینجا منظور از سرویس C.I.P خدمات و سرویس هایی است که در فرودگاه ها به این قشر از افراد ارائه می شود و سرویس های سی آی پی جاهد با استانداردهای خاص مختص افراد فوق می باشد.

در حوزه ی سرویس های تشریفات سفر، مسافرینی که به دنبال خدمات اختصاصی هستند و تمایل دارند با کمترین استرس و در کمال آرامش مسافرت های کاری و شخصی خود را مدیریت کنند همیشه دغدغه هایی در پروسه ی سفر دارند، همچنین این افراد می توانند لزوما اشخاص حوزه ی اقتصادی نباشند و هر شخصی صرفا با پرداخت هزینه می تواند از این خدمات CIP استفاده کند. برای مثال مسافرانی که وضعیت جسمانی مناسبی ندارند و مجبور به سفر هستند و یا خانواده هایی که بدلیل وسایل زیاد و یا داشتن فرزند جهت سهولت نیاز به استفاده از این خدمات را دارند به همین دلیل جهت رفع این مشکلات، فرودگاه های مختلف اقدام به ارائه خدمات ویژه با عنوان CIP نموده اند. در سرویس CIP کلیه ی امور پروازی مسافر توسط پرسنل سالن سی آی پی انجام می پذیرد و مسافر در پروسه ی پروازی قرار نمی گیرد از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 
  • دریافت کارت پرواز و اختصاص صندلی مناسب
  • تحویل و دریافت چمدان و بار مسافر
  • امور گمرکی مسافر (در پروازهای بینن المللی)
  • امور گذرنامه و عوارض خروج
  • امور مربوط به اضافه بار مسافر
  • امور مربوط به حمل حیوان خانگی در پرواز
  • بازرسی اختصاصی پلیس و سپاه
  • پذیرایی و استراحت در فضایی اختصاصی
  • اسفاده از امکانات رفاهی نظیر: اینترنت، سوئیت اقامتی و …
  • ترانسپورت در باند فرودگاه توسط خودروهای اختصاصی
  • و سایر امکانات که به نسبت فرودگاه متفاوت است.
خدمات-CIP-جاهد

همچنین در سالن های CIP فرودگاهی فضاهایی برای استراحت و توقف قبل یا بعد از پرواز در نظر گرفته شده است که با توجه به هر فرودگاه این مکانها از امکانات متفاوتی برخوردار است، لکن سالن تشریفات اختصاصی CIP فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از استاندارد قابل قبول و در سطح بین المللی برخوردار است. در این لانج اختصاصی از مسافرین پذیرایی به عمل می آید و مسافرین می توانند از نوشیدنی و غذا در فاصله ی زمانی قبل از پرواز یا بعد از پرواز تا زمان آماده شدن چمدانها استفاده کنند. در سالن CIP فرودگاه مهرآباد نیز که یکی از قدیمی ترین سالن های تشریفات فرودگاهی هست امکانات مناسب و خوبی برای مسافران موجود است. این سالن در ترمینال یک واقع شده است و همانند جایگاه سی آی پی فرودگاه امام خمینی دارای ساختمان مجزا نیست لکن کلیه ی امکانات یک سالن cip خوب را داراست. همه ی مسافران پروازهای مختلف فرودگاه مهرآباد می توانند از خدمات cip فرودگاه مهرآباد استفاده کنند و محدود به ایرلاین خاصی نیست.

سالن CIP فرودگاه مشهد نیز از سالنهای قدیمی است که در سالیان اخیر بازسازی و تجهیز شده است و این خدمات را برای مسافران شهر مشهد ارائه می دهد هم در پروازهای داخلی و هم پروازهای بین المللی شهر مشهد این خدمات با کیفیت مناسب به ایرانیان و اتباع سایر کشورها نیز ارائه می شود. معمولا پروازهای بین المللی که زائران را شامل می شود از سی ای پی مشهد استقبال زیادی می کنند. همچنین با توجه به وجود پروازهای خارجی نظیر ترکیش ایرویز و هواپیمایی قطری مسافران این هواپیمایی ها از این خدمات می توانند به بهترین نحو استفاده کنند. 

سایر امکاناتی که در سالنهای CIP معمولا وجود دارد اینترنت پرسرعت، اتاق سیگار، سرویس ویلچر و سرویس حمل چمدان و…

 

فرودگاه مشهد
سالن CIP فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

روش خرید خدمات CIP

پروسه ی رزرو خدمات cip همیشه برای افراد از موارد مهم و وقت گیر بوده است دغدغه های کاری و شلوغی های افراد مهم و تجار برای ما قابل درک است به همین دلیل جهت سهولت در رزرو روش های متفاوت و آسانی برای مسافران جهت رزرو این خدمات فراهم کرده ایم. روال اداری خدمات تشریفات فرودگاهی از زمان ورود به فرودگاه تا زمانی که وارد هواپیما شده و آماده پرواز می شویم بسیار وقت گیر بوده و برای افرادی که به واسطه موقعیت یا شغلشان سفر های هوایی زیادی دارند خسته کننده می باشد از این رو واران پیشنهاد خوبی برای شما دارد.

مسافرین محترمی که قصد استفاده از این خدمات و امکانات خوب را دارند می توانند از طریق همین سایت به صورت آنلاین CIP مورد نظر خود را رزرو نمایند. سایر روش هایی که مسافرین می توانند از طریق آن برای خرید CIP اقدام کنند استفاده از نرم افزارهای پیام رسان مانند تلگرام و واتس اپ است. با استفاده از این نرم افزارها مسافر اطلاعات پرواز و مشخصات مسافرین را به شماره 09021907047 ارسال می کند و رزرو سرویس انجام می شود. همچنین خرید CIP از طریق ایمیل نیز امکان پذیر است.

قوانین و مقررات رزرو CIP 

همانطور که ذکر شد مسافرین ایرانی و خارجی که قصد ورود به ایران یا قصد خروج از ایران را دارند می توانند بصورت آنلاین خدمات تشریفات اختصاصی فرودگاه های داخلی و خارجی را رزرو نمایند. به منظور رزرو آنلاین CIP در بخش خدمات CIP فرودگاهی با ورود اطلاعاتی از قبیل نام فرودگاه، تاریخ ورود یا خروج، تعداد نفرات و سایر مشخصات مورد نیاز  می توانید CIP مورد نظر خود را به صورت آنلاین رزرو کنید. اگر پرواز به مقصد ایران می باشد که در این صورت پرواز ورودی و یا پرواز از مبدأ ایران می باشد که در این صورت پرواز خروجی تلقی می گردد. همچنین تاریخ دقیق پرواز می بایست در بخش انتخاب تاریخ وارد شده و تعداد مسافرانی که قصد استفاده از خدمات را دارند نیز در نهایت انتخاب شده و دکمه ی جستجو کلیک شود. البته در نظر داشته باشید در بعضی از فرودگاهها چند نوع سرویس ارائه می گردد. زمانی که فرودگاه مد نظر خود را انتخاب کنید با دکمه ی جستجو سرویس CIP مورد نظر صفحه ای باز می شود که شامل چند نوع سرویس با توضیحات مربوطه است و شما می توانید بر اساس نیاز خود سرویس CIP یا در بعضی موارد Fast Track  یا Lounge  خود را انتخاب و در مرحله ی بعد اطلاعات مورد نیاز را وارد و به صورت آنلاین هزینه را پرداخت کنید و واچر مربوط به رزرو را به صورت آنی دریافت و با مراجعه به فزودگاه ارائه نمایید. 

خدمات تشریفات CIP فرودگاه در کدام فرودگاهها وجود دارد؟  

خدمات CIP که توسط شرکت سفیران تشریفات جاهد ارائه می شود شامل فرودگاه های داخلی اعم از cip فرودگاه امام خمینی، فرودگاه مهرآباد، فرودگاه کیش، فرودگاه اهواز، فرودگاه مشهد، فرودگاه کرمانشاه ، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه تبریز، فرودگاه رشت، فرودگاه اصفهان و به صورت محدود فرودگاه اردبیل می باشد. در کنار خدمات CIP برخی از خدمات تشریفات فرودگاهی دیگر از جمله خدمات مرحبا دبی خدمات تشریفات فرودگاه استانبول نیز ارائه می شود. در سال 1400 تعدادی دیگر از خدمات تشریفات در تعدادی دیگر از فرودگاههای خارجی راه اندازی و بر روی سایت آنلاین قرار خواهد گرفت. همچنین لازم به ذکر است در کنار این خدمات امکان رزرو ترنسفر فرودگاهی در شهرهای دبی، استانبول, تهران و تعدادی از شهرهای داخلی در حال حاضر وجود دارد. البته خدمات ترانسفر فرودگاهی در فرودگاههای داخلی به صورت آنلاین با سرویس سی ای پی امکان رزرو دارد لذا بر اساس هر فرودگاه و شهر خودروهای ویژه ی همانجا در درسترس است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟